Latest

kek me qokollad

Torte e zeze (Kek me qokollate)

In Kek dhe Biskota - Torte On April 5, 2015 0 Comments

Torte e zeze apo ndryshe qe njihet me emrin kek me qokollate pergaditet, fillimisht perzihen vezet pastaj shtohen te gjithe perberesit e tjere dhe qiten ne tepsi te… Read More »

sos berxoll me kerpudha

Sos (berxolla) me kërpudha

In Salca On March 1, 2015 0 Comments

Procedura: Kerpudhat, qepa, hudhra dhe fletet e majdanozit te grimcohen sa me shume qe te jete e mundur. Të fergohen ne pak vaj kerpudhat, te ftohen, t’u shtohen… Read More »

torte jafa

Torte Jafa

In Embelsira On November 30, 2014 0 Comments

7 te bardhat e vezeve tunden me 7 luge sheqer. Shtohen te verdhat nje nga nje duke i tundur vazhdimisht. Me luge hidhen dhe perzihen arrat e bluara… Read More »

mengjesi

5 ushqimet me te mira per mengjes

In Keshilla On November 2, 2014 0 Comments

Studimet tregojne cilat jane ushqimet me efikase per te gjitha ju qe keni ne plan te dobesoheni, por doni te jeni te shendetshme Cilat jane ushqimet me te… Read More »

pasta e fresket

Makarona te fresket (pasta e fresket)

In Pasta On October 26, 2014 0 Comments

Makaronat e fresketa te pergatitura ne shtepi jane shume te shijshme. Kjo eshte nje nga ato recetat baze per pergatitjen e llojeve te ndryshme te makaronave si ravioli,… Read More »

torte me fiq

Torte me fiq te thate

In Embelsira, Kek dhe Biskota - Torte On October 25, 2014 0 Comments

Pergatitja: – Prisni ne copa te vogla fiqte dhe lageni me rumin, – Perzini vezet me sheqerin, – Shkrini gjalpin ne zjarre shume te ulet dhe shtojani kompostos,… Read More »

Pretty young woman eating an apple

Molla dhe shendeti

In Keshilla On October 24, 2014 0 Comments

“Nje molle ne dite e mban doktorin larg”. Kjo eshte nje fjale e urte e vjeter, e njohur tashme ne gjithe boten e megjithate jo rralle pyesim veten:… Read More »

torte-me-kafe-dhe-arra

Torte me kafe dhe arra

In Embelsira On October 21, 2014 0 Comments

Pergatitja: Arrat imtesohen, tunden te verdhat me sheqer, u shtohet mielli, niseshteja, kakaoja dhe shkuma e te bardheve te vezeve. Kjo mase qitet ne kallep te rrumbullaket per… Read More »

torte me arra

Torte me arra

In Embelsira On October 3, 2014 0 Comments

Tunden vezet me sheqer. Shtohen arrat,mielli dhe levorja e limonit. Brumi derdhet ne tepsi katrore shporeti te shtruar me leter te yndyrshme. Piqet ne furre me temp.200 grade… Read More »

Fileto pule me spinaq

Fileto pule me spinaq

In Uncategorized On October 2, 2014 0 Comments

Filet i prejme ne mes ne menyre qe te krijohet si nje “xhep” ne ne copen e mishit.Ne ate “xhep” qesim pak spinaq te zier dhe te kulluar… Read More »